Rent to Own

Want to purchase a machine but can’t pay upfront? Well now you can with our rent to own offer. Rent to Own is a great way to get brand new equipment for your canteen and let it pay for itself with affordable weekly payments. This is a very smart way for school canteens to fund their equipment as all payments are treated as an expense. They’re also 100% tax deductable and are spread out over the lifespan of the equipment. At The Slushie Co we sell Snow Flow branded slushie machines. These machines are well known for their quality and looks. 1 year warranty is included with all slushie machines. If needed service, repairs and spare parts are all available.

The rent to own option allows you to purchase our 99% fruit juice slushie or standard slushie at a wholesale price. No minimum order is required as well because you own the machine, which gives you a lot more flexibility.

Our rent to own offer is great for increasing profits with our 99% fruit juice syrup at your school canteen. On average, 1 cup of slushie costs 33 cents per cup with our 99% fruit juice syrup. Each 200ml cup sold at our recommended retail price of $2, gives you an estimate of $1.67 profit per cup. Smaller schools with about 200 to 450 students can sell up to 5,000 to 9,000 cups per year, making an estimate of $8,350 to $15,030 in profit per year. Larger schools with 450 to 750 students can sell up to 10,000 to 15,000 cups per year, making an estimate of $16,700 to $25,050 in profit per year. Schools with over 750 students have a great opportunity to earn profits well over $25,000 per year.

To find out the costs simply click on the product you want to purchase and check the rent to own information. There will either be a 12 or 24 month contract and it will tell you what the weekly payments will cost. If you would like more information, contact your local branch.
https://slushieco.com.au/product-category/slushy-machines/